Lékárna Běloruská, Brno  Brno-Bohunice
547 210 388

Bolí vás záda, ale nemáte čas někam chodit? Rehabilitujte doma!

20.07.2015

Bolí vás záda, ale nemáte čas někam chodit? Rehabilitujte doma!

Hlavními příčinami vzniku bolestí pohybového aparátu jsou v současnosti beze sporu sedavý styl zaměstnání, stres a způsob trávení volného času. S nimi jde ruku v ruce přetěžování určitých partií těla, nedostatek pohybu a nadváha. Lidé se snaží tyto nedostatky kompenzovat jednorázovými pohybovými aktivitami, které provádí s maximálním nasazením. To ovšem ve výsledku působí na organismus stejně, ne-li hůře než nicnedělání. Dá se tedy říci, že nešvarem dnešní doby je pohybování se z extrému do extrému. Jen málokdo má vůli držet tělo i mysl v pomyslné rovnováze.

Vzhledem k povaze zatěžování organismu se obtíže objevují v typických partiích těla. Mezi nejčastější projevy patří bolesti hlavy, ztuhlost v oblasti krční páteře, bolesti v oblasti bederní (tzv. křížové) a bolesti kolenních kloubů.

Než začnete na nápravě aktivně pracovat, je v první řadě třeba rozlišit, zda je původ bolesti strukturální nebo funkční. Změny strukturální (artróza, degenerativní změny organismu, výrůstky na skeletu apod.) mají do určité míry omezené možnosti nápravy a jejich léčba bývá náročnější a cvičení dlouhodobější (potřeba dostatečně vypracovat svalový korzet). Obtíže funkční etiologie lze po správně provedené diagnostice řešit nejlépe ve spolupráci s odborníkem například fyzioterapeutem.

Uvedu nyní pět cviků, které vám poslouží jako vhodný a zejména správný základ, na němž můžete dále stavět. Tento typ cvičení je vhodnější provádět několikrát denně (třeba i 20x) vždy přibližně po 10 opakováních či po dobu 2 minut. Můžete tak zahájit cestu ke zdokonalení vaší postavy a pohybových stereotypů. Vaše tělo si opakováním tyto návyky postupně přivlastní a s notnou dávkou trpělivosti a motivace dojde k jejich automatizaci. Právě proto je toto cvičení vhodné jako prevence. Zkuste neotálet a nečekat, až se bolesti objeví.

1. Břišní dýchání

Výchozí pozicí je leh na zádech, nohy jsou pokrčené a opřené o zem, případně podložené pod koleny. Záda jsou volně na podložce a hlava v prodloužení páteře (pokud nutno, podložena polštářem). Ramena jsou stahována směrem k hýždím a do šířky, ruce jsou položené na břiše mezi podbřiškem a pupkem. Nádech nosem soustředíme do oblasti břicha, které se spolu s našima rukama zvedá vzhůru. Hrudník i ramena se pohybují jen minimálně a spíše směrem do stran. Usilovný výdech přes vyšpulené rty (jako byste chtěli něco odfouknout), kterým ze sebe vytlačíte všechen vzduch, způsobuje opětovný pokles břicha a stažení břišních svalů. Výdech je přibližně 2x delší než nádech. Vaším cílem je dech co nejvíce prodloužit a většinu pohybu těla soustředit do břišní oblasti. Tento cvik je možno zkoušet také vsedě i ve stoji.

celý článek zde


« zpět